O Przeglądzie
Kwartalnik "Przegląd Prawa Medycznego" stanowi kontynuację merytoryczną kwartalnika "Prawo i Medycyna", którego ukazywanie się przerwała tragiczna śmierć Wydawcy w lutym 2018 r. Dla zachowania zgromadzonego w orbicie "Prawa i Medycyny" kapitału intelektualnego zespół redakcyjny w poszerzonym składzie zadecydował o podjęciu działalności naukowej i badawczej pod nową nazwą.
Za główne zadanie "Przegląd Prawa Medycznego" stawia sobie udzielanie odpowiedzi na pytania o skutki prawne i etyczne coraz to nowych osiągnięć medycyny. Zamieszcza zarówno dłuższe opracowania problemowe, jak studia przypadków prawnomedycznych wraz z ich kwalifikacją prawną, a ponadto zwięzłe krytyczne omówienia najnowszych zmian w prawie. Publikuje komentarze do wyroków sądów powszechnych i orzeczeń sądów lekarskich. Podejmuje tematy ram prawnych wykonywania zawodów medycznych, odpowiedzialności podmiotów leczniczych, jak również oceny prawnej i etycznej działań medycznych nieuregulowanych jeszcze przez prawo lub co do których istnieją w prawie luki. Szuka teoretycznych i praktycznych rozwiązań przy kolizji prawnie chronionych dóbr i interesów z obowiązkami zawodowymi personelu medycznego.
Etyka
"Przegląd Prawa Medycznego" stosuje standardy i wytyczne COPE w zakresie etyki publikacyjnej. Można zapoznać się z nimi pod adresem: https://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20Polish%20flowcharts.pdf
Zasady publikacyjne
- Do publikacji przyjmowane są wyłącznie prace oryginalne, wcześniej niepublikowane. Artykuły powinny zostać przesłane do publikacji po uzyskaniu zgody wszystkich współautorów. Osoby nadsyłające teksty powinny upewnić się, że wszystkie osoby, które miały wkład w powstanie artykułu, zostały wskazane jako współautorzy.
- Autorzy są zobowiązani do podania informacji o źródłach finansowania publikacji, takich jak np. granty krajowe.
- Wszystkie artykuły oryginalne publikowane w "Przeglądzie Prawa Medycznego" są poddawane podwójnie ślepej recenzji. Redakcja czasopisma wyznacza na recenzentów osoby, które nie pozostają w jakimkolwiek stosunku zależności z autorami artykułów.
- "Przegląd Prawa Medycznego" bardzo poważnie traktuje kwestie naruszenia praw autorskich, plagiatu lub innych naruszeń praktyk w zakresie publikacji i dokumentuje wszelkie przypadki nierzetelności naukowej. Czasopismo przeciwstawia się praktykom „ghostwriting” i „guest authorship”. Wszystkie wykryte przypadki będą ujawniane, a odpowiednie podmioty zostaną powiadomione o zaistniałej sytuacji.
Języki publikacji
Czasopismo przyjmuje teksty w języku polskim i angielskim.
Opłaty
Przegląd nie pobiera opłat za publikację.
Dostęp
Artykuły publikowane są w zamkniętym dostępie (chyba że zaznaczono inaczej). Dostęp do treści Przeglądu posiadają prenumeratorzy. Dostęp zostaje otwarty po 6 miesiącach od publikacji.
Od stycznia 2025 r. "Przegląd Prawa Medycznego" ukazywać się będzie wyłącznie w modelu open access.
Archiwizacja
Treści Przeglądu są archiwizowane w ramach PKP Preservation Network.
Finansowanie
Przegląd funkcjonuje w oparciu o środki finansowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.