Historia

„Przegląd Prawa Medycznego” (dawniej „Prawo i Medycyna”) ukazuje się od połowy 2019 r. Założyła go Maria Boratyńska – prawnik i filolog polonista (akademiczka z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) – na miejsce kwartalnika „Prawo i Medycyna”, który uległ dezintegracji w 2018 r. w wyniku tragicznej śmierci wydawcy, a którym kierowała jako redaktor naczelna od 2014 roku i była z nim związana od początku istnienia. „Przegląd” kontynuuje długą, bo dwudziestoletnią tradycję „Prawa i Medycyny” i realizuje cały czas tę samą linię programową: publikowanie artykułów naukowych z zakresu prawa medycznego, etyki medycznej, socjologii medycyny oraz nauk o zdrowiu z pierwiastkiem prawnym, a zorientowanych na rozwiązywanie teoretycznych i praktycznych problemów prawnych i etycznych przy praktykowaniu medycyny.

Historia powstania „Prawa i Medycyny”/„Przeglądu Prawa Medycznego” sięga 1999 r. Wiąże się z wejściem w życie nowej podówczas Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i nowymi problemami prawnymi, które wtedy się pojawiły. Poprzednia ustawa lekarska (z 1950 r.) była nad wyraz lakoniczna, zaś nowa otworzyła pole do daleko bardziej zaawansowanych rozważań i interpretacji. „Prawo i Medycyna” miało być miejscem do dyskusji na te tematy i podsuwać praktykującym medycynę dobrze uargumentowane rozwiązania kwestii prawnych, a przy tym budować pomost między dwiema zupełnie odrębnymi i nieznanymi sobie nawzajem dziedzinami, które w tych aspektach stały się nierozłączne. „Prawo i Medycyna” było pierwszym, a przez długi czas jedynym, takim periodykiem na rynku naukowym. Również obecnie tytuł „Przegląd Prawa Medycznego” pozostaje w dziedzinie prawa medycznego praktycznie bez konkurencji, a utrzymujący się od 1999 r. wysoki poziom merytoryczny drukowanych w nim opracowań uczynił czasopismo przodującym w swojej dziedzinie. Znakiem rozpoznawczym „Prawa i Medycyny”/„Przeglądu Prawa Medycznego” jest osadzenie rozważań prawnych w kontekście medycznym i bioetycznym, co znalazło swój wyraz m.in. w publikowaniu ważniejszych stanowisk gremiów bioetycznych takich jak Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. Ramię w ramię z prawnikami na łamach czasopisma wypowiadali się i wypowiadają znani lekarze i filozofowie, nadając opracowaniom interdyscyplinarny ton.

Ojciec-założyciel „Prawa i Medycyny”, nieodżałowany dr Paweł Wójcik, był chirurgiem o zamiłowaniach intelektualnych daleko wykraczających poza pracę zawodową. Oprócz czasopisma naukowego, które wyrosło na wiodący i opiniotwórczy tytuł w naukach społecznych i naukach o zdrowiu, równolegle powołał do życia doroczną konferencję „Ogólnopolskie Forum Prawniczo-Medyczne”. Wydarzenie to towarzyszyło na przestrzeni lat ukazywaniu się czasopisma i stanowiło dla niego rodzaj think-tanku oraz źródło inspiracji naukowych.

Od początku istnienia ukazało się 70 regularnych numerów tytułu „Prawo i Medycyna" oraz 17 numerów tytułu „Przegląd Prawa Medycznego” (stan na dzień 1 grudnia 2024). Kwartalnik zyskał stałą rozpoznawalność w środowisku lekarskim i grono wiernych prenumeratorów.

Przypomnijmy tutaj anons od redakcji rozpoczynający numer 1/1999 (obecnie prawdziwy biały kruk w kolekcji bibliofila):

Rozpoczynamy wydawanie kwartalnika „Prawo i Medycyna".

Mamy nadzieję, że pismo wypełni merytoryczną lukę na polskim rynku wydawniczym, spełniając przy tym ważną funkcję edukacyjną w środowisku lekarskim.

Wychodzimy z założenia, że w aktualnej sytuacji (rosnącego zakresu odpowiedzialności prawnej lekarza oraz zmian systemowych w ochronie zdrowia) istnieje oczywista i pilna potrzeba swoistej promocji wiedzy o istniejących oraz przygotowywanych regulacjach prawnych w sferze medycyny. Lawinowo rosnące roszczenia odszkodowawcze pacjentów wskazują dobitnie na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na problematykę odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenia pracowników medycznych i zakładów opieki zdrowotnej.

Pierwszy numer kwartalnika zawiera materiały (teksty wykładów oraz obszerne sprawozdanie z dyskusji) I Ogólnopolskiego Forum Prawniczo - Medycznego, w którego obradach w Warszawie, w dniach 15 i 16 października [1998 r.] wzięło udział ok. 500 przedstawicieli medycyna i prawa.

Kolejne edycje kwartalnika będą zawierały:
- prace poglądowe z zakresu prawa medycznego
- międzynarodowe i polskie regulacje prawne oraz standardy bioetyczne wraz z komentarzami prawników i opiniami lekarzy
- monitorowanie procesu wdrażania reformy ubezpieczeń zdrowotnych
-  monitorowanie orzecznictwa sądów w sprawach roszczeń odszkodowawczych pacjentów
- zagadnienia ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej pracowników medycznych i jednostek lecznictwa
- porady prawne.

Redakcja serdecznie zaprasza lekarzy i prawników do współpracy z kwartalnikiem.

Konferencja, której obecna nazwa brzmi „Ogólnopolskie Forum Prawa Medycznego i Etyki Lekarskiej”, została reaktywowana w 2023 r. Oba przedsięwzięcia znowu funkcjonują razem i na zasadzie non-profit. Jako wydarzenie cykliczne konferencja jest kontynuowana pod auspicjami obecnego wydawcy „Przeglądu Prawa Medycznego”, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a pod honorowym patronatem jego Rektora – integrując i konsolidując środowisko. Świat prawnomedyczny wrócił do normy.