Abstrakt
Istotny wpływ na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia miała szczególna sytuacja epidemiczna związana z pandemią COVID-19. W tym okresie konieczne było zagwarantowanie zarówno bezpieczeństwa podmiotom uczestniczącym w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych, jak i realizacji praw pacjenta w zakresie dostępności oraz ciągłości świadczeń.
Celem pracy było dokonanie identyfikacji oraz klasyfikacji najczęściej podnoszonych problemów związanych z udzielaniem teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w dobie stanu epidemii. Rozważania przeprowadzono na podstawie sygnałów zgłaszanych do Rzecznika Praw Pacjenta.
Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, że przedmiot zgłoszeń pacjentów zmieniał się w toku trwania stanu epidemii. Obejmowały one zarówno problemy charakterystyczne dla teleporady, jak i mające charakter systemowy. Zasadniczą trudnością okazała się dostępność świadczeń zdrowotnych adekwatnych do potrzeb zdrowotnych pacjenta, a z czasem także jakość teleporad oraz traktowanie tej formy realizacji świadczeń jako narzędzia do sprawowania opieki nad pacjentem przez dłuższy czas.
Bibliografia
Bosek L. (red.), Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz, Warszawa 2020.
Karkowska D. (red.), Prawa pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta. Komentarz, Warszawa 2021.
Sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw pacjenta na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej za rok 2018, https://www.gov.pl/web/rpp/sprawozdanie-za-2018-rok (dostęp: 19.10.2022 r.).
Sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw pacjenta na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej za rok 2019, https://www.gov.pl/web/rpp/sprawozdanie-za-2019-rok (dostęp: 19.10.2022 r.).
Sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw pacjenta na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej za rok 2020, https://www.gov.pl/web/rpp/sprawozdanie-za-2020-rok (dostęp: 19.10.2022 r.).
Zoń K.M., Cywilnoprawne uwarunkowania udzielenia przez lekarza świadczeń zdrowotnych w modelu telemedycyny w prawie polskim, Warszawa 2022.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (c) 2023 Katarzyna Zoń